SolarEdge 10kW Energy Bank Battery – SE-BAT-10K1PS0B-01
Original price was: R214,699.00.Current price is: R145,999.00.
Save 32% – Best Price in SA
Free Delivery!
Load Shedding Essential!
Usable Energy: 9.7kWh
Plug & Play Installation
Pay over 3 EQUAL zero-interest instalments of R48,666.34 with PayJustNow.
Find out how...
HOW IT WORKS
Browse online or in-store and proceed to check-out
Choose PayJustNow as your payment method
Create your account and get an instant approval decision
Complete your transaction
WHAT YOU WILL NEED
BE OVER 18
YEARS OLD
BE AN SA
RESIDENT
HAVE A DEBIT OR
CREDIT CARD
HAVE A VALID
EMAIL ADDRESS
0% INTEREST. 3 PAYMENTS. NO STRESS.
WHY PAY ANY OTHER WAY?
Out of stock
SKU: SE10KEBB Category: Tag: Brand:
Description
  • Model SE-BAT-10K1PS0B-01
  • Optimized for SolarEdge HD-Wave & StorEdge Inverter Technology.
  • Used for On-Grid & Backup Power Applications with maximized system performance.
  • Superior Overall System Efficiency featured with DC Coupled Battery.
  • Wireless Communication to the Inverter.
  • Plug & Play installation – Automatic SetApp-based configuration.
  • Usable Energy (100% depth of discharge): 9700Wh
  • Continuous Output Power: 5000W
  • Peak Output Power in Backup (for 10 seconds): 7500W
  • Peak Roundtrip Efficiency: >94.5%
  • Voltage Range: 350-450Vdc
  • Battery per Inverter: Up to 3
  • Communication Interfaces: Wireless & RS485
  • Operating Temperature: -10 to 50°C
  • Storage Temperature: -10 to 30°C (more than 3 months); -30 to 60°C (less than 3 months)
  • Enclosure Protection: IP55 (indoor & outdoor)
  • Maximum Altitude: 2000m
  • Natural Convection Cooling.
  • Noise at 1m Distance: <25dBA
  • Weight: 121Kg
  • Dimensions (W x H x D): 790 X 1179 X 250 mm