- SnoMaster 12L Plastic Portable Fridge/ Freezer – SMDZ-LS12
- Model SMDZ-LS12
- Storage Volume: 12L
- Temperature Range: -12º C to 10º C
- Dimensions: W (195 mm) X D (505 mm) X H (390 mm).
- Ideal solution for the road – fits neatly behind seats.
- Ideal for salesmen, delivery vehicles or security guards looking for a space-saving solution.
- Single Compartment.
- Sturdy Plastic Cabinet.
- Interior LED Light.
- 1 Speed setting.
- 12V Only.
- 3 Minute startup delay.
- Low Voltage Cut Out Setting.
- Low Voltage Cut Out Setting (10, 10.7, 11.8V).
- Micro Compressor.
- Micro Secob 55W Compressor.
- On/Off operational switch.
- Polyurethane Insulation.
- Supplied with Mounting Bracket and Straps.
- USB Port.
- 230V 50/60Hz.