- Deye 16kW Hybrid Inverter (1 Phase) – SUN-16K-SG01LP1-EU
- Model SUN-16K-SG01LP1-EU
- Equipped with colourful touch LCD.
- Wi-Fi Ready – works via Solarman App.
- Complete with Wi-Fi Dongle for Remote Monitoring & Changing Parameter via App.
- DC Couple & AC Couple – retrofit existing solar system.
- Maximum 16pcs parallel for on-grid & off-grid operation – multiple battery parallel supported.
- 6 Time periods for battery charge/discharge.
- Storing energy from diesel generator supported.
- Grid Type: Single Phase
- Protection Degree: IP65
- Noise Level: <30dB
- Maximum Charge/Discharge Current: 290A
- Charging Strategy for Lithium Ion Battery: Self-adaption to BMS
- Maximum DC Input Power: 20800W
- Maximum DC Input Voltage: 500V
- MPPT Range: 150-425V
- 3 x MPPT
- Start-up Voltage: 125V
- AC Output & UPS Power: 16000W
- Backup Power: 14000W
- Backup Rated Current: 60.9A
- Backup UPS: 6ms Auto switchover time.
- Maximum Efficiency: 97.60%
- Euro Efficiency: 96.50%
- MPPT Efficiency: 99.90%
- Battery Type: Lead-acid or Lithium-ion (Not Included – Sold Separately)
- Battery Voltage Range: 40-60V
- Communication with BMS: CAN/RS485
- Smart Cooling
- Operation Temperature: -45°C to 60°C, >45°C Derating
- Installation Type: Wall Mounted.
- Weight: 48.5Kg
- Dimensions (W x H x D): 464 x 798.4 x 300 mm
- Refer To Brochure For Detailed Product Specifications.
- Product might vary from depicted images.
- Graphics are for illustrative purposes only.
- 5 Year Product Warranty (Extended to 10 Years if paired with Dyness/Volta Battery). T & C’s Apply
- Free Delivery Nationwide – South Africa
- Recommended Solar Panel Configuration:
- Min 3 Panels – Max 24 Panels (Refer to breakdown below for Panel set up per MPPT)
- First MPPT: Min 3 Panels – Max 8 Panels (Panel Size: 220W to 560W Panels) (Up to 8 Panels on first MPPT)
- Second MPPT: Min 3 Panels – Max 8 Panels (Panel Size: 220W to 560W Panels) (Up to 8 Panels on second MPPT)
- Third MPPT: Min 3 Panels – Max 8 Panels (Panel Size: 220W to 560W Panels) (Up to 8 Panels on third MPPT)