- SUNSYNK 12kW Hybrid Inverter (3 Phase) – SUN-12K-SG04LP3
- Model SUN-12K-SG04LP3
- Wi-Fi Ready – works via Sunsynk App.
- Complete with Wi-Fi Dongle for Remote Monitoring & Changing Parameter via App.
- The Synsynk Hybrid Parity Inverter is a Highly Efficient Power Management Tool.
- Easy & Simple to Understand LCD Display.
- Wi-Fi & GSM monitoring supported.
- Equipped with Visual power flow screen.
- Built-In 2 strings for 1 MPP tracker & 1 string for 1 MPP tracker.
- Smart settable 3-stage MPPT charging – optimised battery performance.
- Auxiliary load function.
- Parallel (coming soon)/multi-inverter function – grid-tied & off-grid.
- 230V/400V Three-Phase Pure Sinewave Inverter.
- Grid Type: Three Phase.
- Protection Degree: IP65
- Noise Level: <30dB
- Maximum Charge & Discharge Current: 240A
- Battery Charging Strategy: Self-Adaptation to BMS
- Maximum DC Input Power: 15000W
- MPPT Range: 140-800V
- Start-up Voltage: 160V
- AC Output & UPS Power: 12000W
- Maximum AC Power: 13200W
- AC Output Rated Current: 17.4A
- Maximum AC Output Current: 19.1A
- Maximum Efficiency: 97.60%
- MPPT Efficiency: 97.0%
- Battery Type: Lead-acid or Lithium-ion (Not Included – Sold Separately)
- Battery Voltage Range: 40-60V
- Communication with BMS: CAN/RS485
- Fan Cooling
- Operation Temperature: -25°C to 60°C
- Installation Type: Wall Mounted.
- Weight: 45Kg
- Dimensions (L x W x H): 673 x 462 x 265 mm
- Does Not Include Power Cables & Communication Cables (Sold Separately)
- Refer To Brochure For Detailed Product Specifications.
- Product might vary from depicted images.
- Graphics are for illustrative purposes only.
- 5 Year Product Warranty (Extended to 10 Years if paired with Sunsynk Battery). T & C’s Apply
- Free Delivery Nationwide – South Africa
- Recommended Solar Panel Configuration:
- Min 3 Panels – Max 28 Panels (Refer to breakdown below for Panel set up per MPPT)
- First MPPT: Min 3 Panels – Max 14 Panels (Panel Size: 220W to 560W Panels) (Up to 14 Panels on first MPPT)
- Second MPPT: Min 3 Panels – Max 14 Panels (Panel Size: 220W to 480W Panels) (Up to 14 Panels on second MPPT)